Mr Donald Anderson (Hansard)

Mr Donald Anderson

June 17, 1939 -

Constituencies

  1. Monmouth March 31, 1966 - June 18, 1970
  2. Swansea East October 10, 1974 - May 5, 2005

Offices

  1. PPS 1969 - 1970
  2. PPS 1974 - 1979

Titles in Lords

  1. Baron Anderson of Swansea 2005 -

Contributions

First recorded, on April 28, 1966 Monopolies Commission (Colour Film) Written Answers

By year, 3805 in total: 1966 1967 1968 1969 1970 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 1981 1982 1983 1984 1985 1986 1987 1988 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004

Last recorded, on July 20, 2004 Iraq Commons

Information presented on this page was prepared from the XML source files, together with information from the History of Parliament Trust, the work of Leigh Rayment and public sources. The means by which names are recognised means that errors may remain in the data presented.

GLOBAL ISLES COURT OF RECORD